Google Stadia Nedir?Oyun Konsollarının Sonu Geldi mi?

1.Google Stadia Nedir?

Google Stadia nedir ? Google tarafından geliştirilmekte olan  bulut tabanlı bir platformdur.Ne demek yani bulut tabanlı bir platform?Şu demek artık oynamak istediğimiz oyunları bilgisayarımızı yüklememize gerek yok,onlarca saat bir oyunun indirilmesini beklememiz gerek yok çünkü Google Stadia bu hizmeti bizi hiç bir yükleme olmadan saniyeler içinde 4 k bir oyun keyfi yaşatabiliyor.

Ayrıca bu oyunları sadece bilgisayardan değil Chrome çalıştırabilen tüm cihazlarda oynayabileceksiniz.Ayrıca bu platform Youtube gibi büyük platformlar ile entegrasyon yapmış.Nasıl yani entegrasyon yapmış?Şöyle Youtube da bir oyun videosu izliyorsunuz ve video bittikten sonra size bir seçenek geliyor “OYNA” butonu.Eğer bu butona basarsanız saniyeler içinde videodaki  oyuna girip oyunu oynayabiliyorsunuz.İsterseniz izlediğiniz oyuncunun kaldığı bölümden bile devam edebiliyorsunuz.Şu anda Ubisoft gibi bazı büyük oyun şirketleriyle çalışıyolar.Kendileri yaptıkları Tanıtımda Assasins Creed Odeyssey oynandı ve Doom gibi oyunları 4 k grafiklerle oynayabileceğimizi söylediler.Ayrıca Google Stadia kendisi oyun üretmek için kendi  oyun  stüdyolarını kurdular yetkili olarak’ta başına Jade Raymont koydular.

google stadia nedir ?

2.Bu Platform Türkiye’de Var mı? Varsa Oynamamız İçin Ne Gerekli?

Bu platform şuanda Türkiye’de yok maalesef şu anda bir kaç ülke de etkin. Türkiye’ye geldi diyelim oynamamız için ne gerekli peki ? Google Stadia oyunları uzak bir veri merkezinden çekiyor.Bu nedenle Türkiye’de biraz zor ama Güçlü bir İnternet alt yapımızın olması gerekiyor Türkiye’de bu tutar mı? Tartışılır.

Google Stadia Assasin's Creed Odyssey

3.Peki Bu Oyun Platformu PlayStation Ve Xbox Gibi Oyun Konsolları  Sonunu Getirir mi?

PlayStation ve Xbox gibi oyun konsolları çoktan Google Stadia gibi bulut tabanlı oyun servisleri kurmaya başladı. PlayStation için PlayStation Now ,Xbox için Project XCloud gibi servisler.Benim fikrimi sorarsanız ülkemizde fazla tutulacağını zannetmiyorum internet alt yapısı vs. gibi sebeplerden dolayı ki ayrıca yeni kurulan bir platform olduğu için oyun hataları gerçekleşebilir ayrıca oyun konsollarındaki o hissiyatı vereceğini zannetmiyorum.

 

PlayStation now ve Xbox XCloud

Php Nasıl öğrenebilirim hakkındaki yazıma göz at :Tıkla

3 thoughts on “Google Stadia Nedir?Oyun Konsollarının Sonu Geldi mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir