Yazılıma Nereden Başlamalıyım?Hangi dilden Başlamalıyım ?

1.Kendini hazırla

Yazılıma yeni başlayanlar başlamadan önce kendilerini hazırlamalı ,kendine bazı sorular sormalıdır.Ben bu işi zevk alarak yapabilecek miyim? Eğer bu işi sevdiğiniz için değilde bu işte para var hemen öğrenip çok para kazanmalıyım diyerek bu işe başlıyorsanız bence hiç başlamayın derim. Çünkü bu işi severek,zevk alarak yapmazsanız işkence çekersiniz ve bir süre sonra bunalırsınız ve bu işi bırakırsınız.

Bu işin bir başka altın kuralı sabırlı olmaktır.Çünkü yazılım öğrenme yolunda karşınıza yüzlerce problem ve buglar(Hata) karşınıza çıkacak.Sizin sabırlı olup bu sorunları önce kendiniz araştırarak sonra etrafınızdaki bu işle uğraşan insanlara yada internet üzerindeki bazı formlara hatanızı yazarak çözebilirsiniz.

Sabırlıyız , yazılımı da zevkle yapacağını düşünüyorsun son bir şey kaldı ve bence en önemlisi meraklı olmak.Çünkü merak edeceksin ki öğreneceksin.Gün geçtikçe teknoloji ilerliyor ve bir yazılımcı olarak bu teknolojiye ayak uydurmalısın,bunun içinde çokça araştırma yaparak kendini geliştirmelisin.

yazılıma nereden başlamalıyım?

2.Bilgisayarını Hazırla

Kendimizi hazırladık peki ya bilgisayarımızı hazırladık mı? Öncelikle yazılıma yeni başlıyorsun denemeler yapacaksın.Bunun için bazı programlar indirmen gerekiyor. Ama bundan önce bir şeye karar vermen gerekiyor ben ne yapacağım? Ben ne yapacağımdan kastım ne geliştireceğim masaüstü programlama, ios-android uygulama programlama,veri tabanı programlama ,web tasarım,web sitesi yazılımı gibi ki zaten eğer buradaysan illaki bir fikrin vardır hangisi ile başlayacağın hakkında .Bu dalların her biri için ayrı başlıkta yazı paylaşacağım.Dünyada bir çok yazılım dili var bunların her biri farklı projeler için ihtiyaca bağlı kullanılıyor.Seçtiğimiz dalın programlama dili hangisiyse o dil hakkında araştırma yapmalı ve bu konu hakkında çeşitli projeler yaparak kendimizi geliştirmeliyiz.

 

yazılıma nereden başlamalıyım ?

3.Programlama Dillerini Nasıl Ögrenebilirim?

Araştırma yapmanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik.Mesela Ben PHP dilini ögrenmek istiyorum.Bu dil için hazırlanmış YOUTUBE platformunda bir çok ders var bu dersleri izliyebilirsiniz ama diyorsanız ki ben daha profesyonel bir eğitim almak istiyorum diyorsanız udemy diye bir platform var burda çeşitli kurslar alarak daha profesyonel bir eğitim alabilirsiniz.UDEMY platformunun bir diğer faydası da kurs esnasında hocanıza takıldığınız yerlerde soru sorabilirsiniz.Bir de yazılım kursları var bilge adam gibi yazılım kurslarîna giderek daha profesyonel bir şekilde bir sınıf ortamına ders görebilirsiniz .Tabi bu kursların fiyatı oldukça pahalı. Eğer bu şekilde kurslara girmeyi düşünüyorsanız önceden bu kursa giden insanlar memnun mu ne şikayetleri var internet’ten araştırma yapmak gerek.Yazılım dillerinin nasıl öğrenebileceğinizi bir diğer yazıda daha detaylı olarak sizlere anlatmaya çalışacağım.Evet, artık hazırsınız belki de dünya değiştirecek projelerde yer alacaksınız hemen çalışmalara başlayın ve dünyayı değiştirecek projeler üretin.

Php Nasıl öğrenebilirm yazıma gitmek için :Tıkla

5 thoughts on “Yazılıma Nereden Başlamalıyım?Hangi dilden Başlamalıyım ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir