İlk Kez Bir Kara Delik Fotoğrafı Çekildi

Geçtiğimiz günlerde bilim insanları çığır açıcı bir şey bulduklarını ve bizlere 10 nisanda bir canlı yayın yaparak bu çığır açıcı şeyin ne olduğunu anlatacaklarını söylediler.

Bu canlı yayında Dünyadan 500 milyon trilyon km uzakta olan bir kara deliğin bulunduğunu söyledi.Bu kara delik 40 milyar çapında dünya’dan 3 milyon kat daha büyük olan bu kara deliğin bu fotoğrafını bizlere gösterdiler.Bu sayede kara delik bir teori olmaktan çıkıp deneysel bir bilgiye döndü.

kara delik

Fotoğrafı nasıl çektiler ?(Event Horizon Teleskobu)

Fotoğrafı nasıl çektiler dersek dünya büyüklüğünde bir teleskop sayesinde.Nasıl yani? Şöyle ki Dünya’nın farklı bölgelerinde olan 13 adet teleskop kullanıldı.Bu teleskop kara deliğin bize gönderdiği sinyalleri çekip çok büyük veriler halinde depo edildi ve dünyanın 2 yerinde bu veriler uçaklarla getirilerek bir fotoğraf haline getirdiler.Ancak bu göründügü kadar kolay olmadı çünkü teleskopların aynı hava koşullarında herhangi bir sinyal bozukluğu olmadan verilerini kaydetmeleri gerekti.Bunun için Akşam sadece belirli saatlerde veriler kayıt ediliyordu. Diyeceksiniz ki neden harddisklerle taşıyorlar, İnternet diye bir şey var,evet var ama bu veriler o kadar fazla ki İnternet yolu ile taşınmıyor İnternetimiz bu kadar gelişmiş değil ancak ileride belki İnternetimiz geliştiğinde bu fotoğrafı çekmek için 2 yıl kadar süre harcamadan bu bilgilere ulaşabiliriz.Bilim insanları 10 nisanda olan canlı yayında ilerleyen zaman bir video halinde de gösterebileceklerini de açıkladılar. Bu kara delik bizim galaksimizde saman yolunda değil bize en yakın olan Virgo galaksisindeki M87 galaksisinde bulunduğunu söyledi. Çünkü uzaktaki bir galaksinin kara deliğinin fotoğrafını çekmek daha yavaş ve daha kolay olduğundan bu gezegendeki kara delikten başladılar. Ayrıca Einstein’nın İzafiyet teorisinin de doğruluğu test edildi.

Kara deliği çeken Event Horizon teleskobu

Einstein İzafiyet Teorisi

Einstein İzafiyet Teorisini başka bir yazıda anlatmak isterim şu an konumuz değil ama geçtiği için bir kaç örnek verebilirim;

3 Arkadaş var ve bunlardan biri dünyada diğer 2 side farklı gezegenlerde kalıyor,belirli bir zaman geçti ve buluştunuz dünyada kalan diğer gezegenlerde kalanlardan daha yaşlı olacaktır diğerleri daha genç kalacaktır.Yada diğer bir örnek uzay gemisinde bir astronotsunuz ve farklı bir galaksiye gittiniz bir solucan deliği ile , bir gezegen keşfettiniz ve takım arkadaşlarınıza ben bu gezegenden örnek alıp geliyorum dediniz.Gezegende 1 saat çalıştınız ve geri döndünüz ve arkadaşlarınız yaşlanmış çünkü 20 yıl geçmiştir.Zaman kavramı göreceli bir kavramdır bu nedenle her yerde aynı değildir sizin farklı bir gezegende 1 saatiniz başka bir gezegende yıllar olabilir.Bu teoriyi detaylı bir şekilde anlatacağım bir yazı yazacağım.

einstain izafiyet teorisi

Kara Delik Nedir?

Kara delik aslında ölü bir gezegendir.Nasıl yani? Hiçbir gezegen sonsuza kadar yaşayamaz ve sonunda ölür yani dinimizde kıyamet. Gezegen patladığında öldüğünde kara delik oluşur ve inanılmaz bir çekim kuvveti ile ufuk çizgisi dediğimiz bir alandaki her şeyi çeker bundan ışık bile kaçamaz bu nedenle ışığın bile kaçamadığı siyah bir delik olarak görünür. Bazı teorilere göre kara delikler farklı paralel evrenler açılan bir kapı olabilir.Başka bir teoriye göre de içinde bir solucan deliği olup bizi farklı galaksilere ışık hızında götürebilir.

Aşağıda bu canlı yayını Türkçe bir şekilde izlemek isteyenler için bir video bıraktım.

Yazılıma nereden başlamalıyım yazıma bakmak için : Tıkla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir