Otomobil Devi “Volvo” Yapay Zeka Konusunda Nvida’dan Yardım Alacak

Bir otomobil devi olan genellikle sağlamlığı ve konforuyla bilinen “Volvo” yapay zeka konusunda Nvdia’dan yardım alacak.


Nedir Bu Nvdia ?

Öncelikle Nvida’yı kısa bir şekilde özetlemek gerekirse günümüz ekran kartları gibi donanım ürünleri üreten bir şirkettir. Tabi ki ekran kartları ile uğraştıkları için yapay zeka ile de yakından alakalılar.

Volvo Yapay Zekayı Nerede Kullanacak ?

Otomobil devi Volvo’nun yeni çıkaracağı sürücüsüz kamyonlarının yapay zekasını Nvidia tasarlayacak. 2 şirket ilk defa çalışmıyorlar daha öncede birlikte çalışmışlardı.Volvo bir açıklamasında, Nvidia’nın güvenli ve esnek bir sürüş üzerinde çalışacağını , trafikli bir yolda bile güvenli ve konforlu bir şekilde seyahat edilebileceği söylendi. Kullanılacak araçlar şunlar; Yük kamyonları, otobüsler, madencilik kamyonları ve daha fazlasında kullanılacak

Nvdia araçları “eğitmek,test etmek” için anlaşma sağladı. Bu iki şirketin çalışma alanları ise Gothenburg ve Santa Clara olacak.

Nvidia Sadece Volvo İle Mi Anlaşma Yaptı ?

Nvidia’nın tek çalıştığı otomobil şirketi Volvo değil. Daha önce Mercedes, Wolswagen gibi büyük otomobil şirketleri ile de anlaşma yapmıştır.