Playstation 5 Hakkında Bilgiler

Hepinize merhabalar, geçtiğimiz günlerde Playstation 4’ün yapımcısı Mark Cenry Playstation 5 ile ilgili bazı bilgileri paylaştı. Nasıl paylaştı diye sorarsanız ‘WIRED’ isimli magazin sitesine röportajını verdi.Röportaj ingilizce ama bakmak isterseniz linkini bırakıyorum.

Mark Cenry’nin röportajı: Tıkla

Mark Cenry bu röportajında bize verdiği bilgilerden biri Konsolun bu yıl çıkmayacağı ile ilgiliydi. Bu abimiz röportajında Playstatin 5’in donanımsal olarak ta değiştiğini ve bu değişikliklerden bazılarını açıkladı.

Görsel Gerçek Değildir!

Yeni nesil oyun konsolu önceki konsolundan daha güçlü CPU (İşlemci) ve GPU barındıracağını ve Nvdia’nın yeni çıkardığı ekran kartlarında kullandığı ‘RAY TRACING‘ teknoloji sinide kullanacağını açıkladı. Bu sayede oyunculara konsolun 8 K desteklediğini söyledi. Ayrıca önceki konsolda çok fazla geliştirilmeyen ama yeni çıkacak olan oyun konsolunda ses konusunda devrim niteliğinde bir gelişme olacağını açıkladı. Yani sesin 3D olmasında bahsetti bu ne demek mesela bir oyun oynadığınızda düşman size ateş ediyor siz o silah sesinin sağdan mı soldan mı geldiğini bu ses teknolojisi ile anlayabileceksiniz.

Mark Cenry Playstation 4 ‘ün aksine en çok değiştirilen ve üzerine durulan yükleme süreleri ile ilgilide bir açıklama yaptı. Yeni çıkacak olan konsolda çok güçlü bir SSD (Katı Hal Sürücüsü) kullanılacağını söyledi. Söyledi ve bunu bir gösteri yaparak gösterdi.

Bu gösteride önce Playstation 4 de Spider man oyununu denedi ve oyunun farklı yerlerinde fast travel (Hızlı Gezinti) yaptı ve bu PS4’de 15 saniye sürdü.Sonra Mark Playstation 5 te aynı oyunda aynı şekilde fast travel yaptı ve bu yeni nesil konsolda tam olarak 0,8 saniye sürdüğünü kullandıkları PS5’in daha prototip olduğunu PS5 tamamlandığına bu sürelerin daha aşağıya ineceğini belirtti.

Peki konsol çıktığında konsol ile beraber hangi oyunlar çıkacak? ve PS4 oyunlarını daha iyi bir şekilde oynayabilecek miyiz?

Mark Cerny röportajında PS4 deki oyunlarında oynayabileceğimizi söyledi. Sony’nin yeni nesil konsol ile çıkaracağı 3 oyun söyleniyor ;

1.The Last Of us 2

Noughty Dog tarafında geliştirilen oyunun ilk oyunu PS3’te çıkmıştı ve çok beğenilen aksiyon ve hayatta kalma oyunu oldu. 2.oyunun yeni nesil konsol ile çıkacağı söyleniyor.

Oyunun Fragmanı:

2.Ghost Of Tsushima

Bu oyunun daha önce bir fragmanı zaten yayımlanmıştı. Sucker Punch Productions tarafında geliştirilen aksiyon-macera oyunudur. Oyunun çıkardığı fragman gerçekten de oyuncuları heyecanlandırıyor.

Oyunun fragman:

3.Death Stranding

Kojima production tarafından geliştirilen oyun tahmini olarak yeni nesil konsolun ilk oyunu olarak geçiyor.

Oyunun Fragman:

Google Stadia ile ilgili yazımı okumak için : Tıkla

2 thoughts on “Playstation 5 Hakkında Bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir