Yeni Çıkacak Olan Askerlik Sisteminin Detayları

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar geçtiğimiz yıl 8 mart tarihin de yeni askerlik sistemi ile ilgili bir açıklama yapmıştı. Açıklamadan itibaren de ilgili bakanlıklarla birlikte hem Milli Savunma Bakanı hem de Hazine Ve Maliye Bakanlığı ile birlikte bir çalışma yapıldı. Bu çalışmalar bitti ve bugün Cumhurbaşkanına sunuluyor. İşte yeni askerlik sistemi ile ilgili hazırlanan son planlar şunlar.

MSB Hulusi Akar her yıl 700.000 gencin askerlik çağına geldiğini söyledi ve yeni bir askerlik düzeni yapacağına işaret vermişti. Bu askerlik düzenlemesinde 2 farklı tip olacak.

1.Bedelli Askerlik

Bedelli askerliğe başvuranlar arasında kura çekilecek. Bedelli askerlik yapmaya hak kazananlar ise 1 aylık temel eğitim alacak. 1 aylık eğitimleri tamamlandıktan sonra terhis(askerlik süreleri bittiğinde ordudan ayrılma) olacaklar. Ücreti ise Minimum 30.000(otuz bin) lira olacak ve her ay da bu ücrette bir arış olacak.

2.Yükümlü Erler Ve Erbaşlar

Bedelliler gibi 1 aylık bir eğitim alınacak. Bu temel eğitimin ardından da 5 aylık askerlik eğitimine devam edecekler. Yani zorunlu askerlik aslında 6 aya inmiş olacak. Sonrasında 6 aylık askerlik ten sonra askerlere bir soru sorulacak. Askerliğinize devam etmek istiyor musunuz istemiyor musunuz? Eğer Askerlerliğe devam etmek istiyorlarsa bir sınava sokuluyorlar ve bu sınavı geçtiklerinde 6 ay daha askerliklerine maaşlı olarak devam edebilecekler.

Bu sistem Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a Sunuldu. Cumhurbaşkanımız Bu sistemi onayladı.

One thought on “Yeni Çıkacak Olan Askerlik Sisteminin Detayları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir